Solrød Tennis Klub

Klubmesterskab – Læs beretningen

Sidst opdateret d. 2. september 2022

Kære alle deltagere og gæster til Klubmesterskabet i Solrød Tennis Klub

Så fik vi afviklet vores Klubmesterskab 2022 i og 1000 tak til alle som var mødt frem på dagen til en mega hyggelig søndag eftermiddag.

Både de deltagende spillere og gæster fik nogle flotte og meget spændende kampe på dagen. Ikke mindst den afsluttende herredouble i A-rækken var en lækkerbisken for tenniselskere. Jeg tror personligt ikke at vi nogen sinde har set en så velspillede, spændende og underholdende doublekamp i Solrød Tennis Klub før, stor tak til Mads, Malte, Brian og Casper for en fantastisk underholdende kamp.

Der var flotte gaver, fra Yonex, til alle finaledeltagere i alle rækker.

Derudover kan fremhæves et flot titelforsvar af Jesper og Dennis i Herredouble i B-rækken, som betyder at de næste år skal op i A-rækken og prøve kræfter mod nyere modstandere.

+50 singlerækken i herresingle blev vundet af undertegnede, Kenneth efter en lang og sej kamp mod Ole, hvilket  var meget passende, da jeg selv har oprettet rækken i år 🙂 for at jeg også havde en chance for at blive Klubmester. Tak til Ole’s gentlemanship for at lade mig vinde i år. Det kan da også nævnes at flere forhåndsfavoritter ikke stillede op, hvilket vi håber de gør næste år (Lasse, Lars og Nicolaj )

Damedouble blev fortjent vundet af Jenni og Pernille, som levede fuldt ud op til deres favoritværdighed.

Damesinglen vandt Kirsten i en duel mod Katerina, begge spiller på vores +50 hold.

I HS B-rækken manglede vi også en del deltagere, men den blev fortjent vundet af Thomas, som spillede en flot kamp mod Kristian, som alle kender fra en fantastisk indsats som ungdoms- og Introholdstræner.

Jenni og Danni vandt også en meget velspillede og spændende finale mod Kirsten og Lars.

Resultater:

HS A: Vinder blev Casper med 6-2, 6-3 over Brian
HD A: Vinder blev Mads og Malte med 7-5, 7-6 over Brian og Casper FLOT FLOT FLOT
DS: Vinder blev Kirsten med 6-1, 6-2 over Katerina
DD: Vinder blev Jenni og Pernille med 6-2, 6-3 over Kirsten og Eva
HS +50: Vinder blev Kenneth med 4-6, 6-2, 10-8 over Ole
HS B: Vinder Thomas med 6-2, 6-4 over Kristian
HD B: Vinder blev Jesper og Dennis med 6-2, 6-4 over Jonathan og Thomas
MIX A: Vinder blev Jenni og Danni med 6-1, 6-3 over Kirsten og Lars

Næste år forventer vi at fortsætte udviklingen så det bliver en tradition med Klubmesterskabet og bl.a. måske udvide med flere rækker for klubbens medlemmer.  Bl.a. en damesingle B-række (til alle vores nye kvindelige medlemmer) +60/+70 doublerække,  MIX B-række og en ungdomsrække.

Så se at kom ud på banerne i resten af sommeren og i hallen til vinter, så I alle kan være med næste år.

Endnu en gang en stor tak til alle deltagere  og vi håber at endnu flere ønsker at deltage næste år.

Fortsat god sæson

Venlig hilsen
Kenneth Roepstorff
Solrød Tennis Klub

Se Vinderfotos under punktet “Se Fotos” i topmenuen