Solrød Tennis Klub

Storsejr til Solrøds seniorhold!

Sidst opdateret d. 30. oktober 2020
Det unge mandskab i det nye klubtøj indtager nu en 4. plads i puljen i 3.division, efter en 6-0 sejr over Tølløse 1. Der var flere velspillede dueller og topspundne lækkerier. Den mest nævneværdige kamp var klubbens velkendte darling: Jonathan Hjordt som vandt efter en sand gyser i 4.hs, 10-7 i 3.sæt til John (som han kaldes blandt fans). Selvsamme John var dog taget til køretime da fotografen forevigede denne eftermiddag i hallen, og er derfor ikke at finde på billedet, nogle vil hævde at det kørte for ham den dag. Øverst fra venstre har vi Philip som netop er indkøbt fra en husbåd i Sluseholmen. Philip sikrede to gode sejre til holdet i 2.hs og 1.hd. Dernæst Mikkel med klubbens bedste smørhår (i skarp konkurrence med Tommys dog) Mikkel sikrede to smukke sejre i 3.hs og 2.hd. Øverst til højre står undertegnede, afsløret med en pilsner i ketcherhånden (til en afveksling), med to sejre i henholdsvis 1.hs og 1.hd. Nederst ser man Ruben Thyregod, også kendt som manden med klubbens mest dødbringende serv. Ruben sikrede en flot sejr med Mikkel i 2.hd. Vi forsøger nu at fortsætte den gode stime og siger mange tak til vore to sponsorer, Scanpeople og JT Biler, aldrig har vi set så skarpe ud i kamptøjet. 🙂
Link til resultatet findes her:
https://dtf.tournamentsoftware.com/league/F0AAB424-C7BB-4EA4-AB08-05132BDCD9E1/team-match/2680